Jak dbać o stopy, aby zapewnić im jak najlepsze samopoczucie? Oto parę naszych rad.

1. Zacznij od kąpieli dla stóp

Słona, ciepła kąpiel to zabieg zbawienny dla zmęczonych stóp. Ma jednak też dużo więcej zalet. Kąpiel odświeża skórę, daje ulgę w obrzękach, ujędrnia i jest idealnym wstępem do dalszych czynności pielęgnacyjnych. A jej przygotowanie jest błyskawiczne i banalnie proste. Wystarczy do miski z wodą wrzucić garść soli. Najlepszym wyborem są tu specjalnie przygotowane do tego celu, wysokiej jakości sole kosmetyczne. Firma Camillen60 oferuje całą gamę mieszanek, które zmiękczają stopy jednocześnie pielęgnując je i nie powodując wysychania naskórka. Sól do stóp zawierająca naturalne ekstrakty roślinne z jagód, alg morskich oraz rumianku ma działanie energetyzujące, odżywiające i odprężające. Natomiast mieszanka z dodatkiem dojrzałych strąków chili o kuszącym truskawkowym zapachu to idealne rozwiązanie, aby rozgrzać stopy w zimowy wieczór i uczynić skórę miękką i elastyczną Wystarczy jedynie 5 minut, aby zmienić wygląd stóp oraz nasze samopoczucie. Jeśli kąpiele solne nam nie odpowiadają, możemy do wody zamiast soli dodać kilka kropli oliwy, lub naturalnego olejku roślinnego. Pamiętajmy jednak, aby wybierać oleje nierafinowane, zimnotłoczone, gdyż to jedynie one zachowują swoje wszystkie cenne właściwości.

2. Złuszczanie

Skóra na naszych stopach pozbawiona jest gruczołów łojowych, które zapewniałyby jej naturalne nawilżenie. Dodatkowo produkuje sporo zawierającego sól potu. To wszystko powoduje, że stopy są wyjątkowo narażone na przesuszenie oraz różnego rodzaju zrogowacenia. Niezłuszczany naskórek narasta i w rezultacie prowadzić może do bolesnego i uciążliwego pękania. Problemów tych możemy uniknąć regularnie złuszczając zrogowaciałą warstwę komórek. Co więcej, usuwanie starego naskórka pomaga skórze szybciej i lepiej wchłaniać nawilżające kremy.

Najprostszym na złuszczanie sposobem jest oczywiście pumeks, lub tarka do stóp. Często boimy się tych narzędzi, uważając, że są zbyt agresywne i mogą uszkodzić skórę. Jednak użyte prawidłowo i stosowane regularnie mogą zasadniczo zmienić wygląd i kondycję naszej skóry. Kiedy używamy pumeksu, czy tarki, masujmy kolistymi ruchami jedynie problematyczne miejsca, starając się nie podrażniać zdrowej skóry. Wyjątkiem jest przypadek, kiedy naskórek jest popękany. W tym przypadku ścieramy go przesuwając tarkę równolegle do pęknięć, żeby ich nie poszerzać. Zabieg wykonujmy zawsze po kąpieli stóp.

Używajmy wysokiej jakości narzędzi, dbając o to, aby po każdorazowym użyciu dokładnie je wysuszyć, co zapobiega namnażaniu bakterii. Istotne jest również, aby nie dzielić pumeksu, czy tarki z innymi osobami. Zapobieże to przenoszeniu ewentualnych infekcji.

Dodatkowo, co jakiś czas stosować możemy specjalny peeling dla stóp. Brzoskwiniowy krem do peelingu Camillen60 zawiera zmielone pestki brzoskwini, dzięki którym dokładnie usuniemy martwy naskórek, oczyścimy i wygładzimy skórę, pobudzając krążenie krwi.

3. Nawilżenie

Nasze stopy są już odświeżone, zmiękczone i gotowe na dawkę nawilżania. Do tego celu również wybierajmy dedykowane kosmetyki. Kremy pielęgnujące skórę stóp muszą mieć odpowiednią kompozycję składników, aby zarówno głeboko nawilżać, zmiękczać, jak i nie powodować powstawania tłustego filmu na powierzchni skóry. Bardzo ważnym składnikiem jest w kremach do stóp mocznik. Ta substancja w stężeniu 3-10 % ma działanie silnie nawilżające i zmiękczające, zwiększając jednocześnie ilość wody w wierzchniej warstwie naskórka. Inne cenne składniki to witaminy A i E oraz pantenol i alantoina, które pielęgnują skórę wrażliwą, przyspieszając jej samoregenerację. Natomiast olejki eteryczne, takie jak kamfora czy mentol, działają dezynfekująco, przeciwzapalnie, antybakteryjnie i antygrzybiczo. Idealną dawkę pielęgnacji oferują, między innymi, Hydro creme oraz Fussbalsam original Camillen60. Jeśli potrzebujemy nawilżenia w wersji ultra, postawmy na serum kolagenowe firmy Arkada. Serum stymuluje komórki do produkcji kolagenu ustrojowego. Jest szczególnie polecane do pielęgnacji suchej skóry, problematycznej płytki paznokciowej, skórek i wału okołopaznokciowego. Zawartość olejku z drzewa herbacianego zapewnia mu również silne działanie antyseptyczne i antybakteryjne dzięki czemu zmniejsza stany zapalne. Efekty kuracji widoczne będą już po jednorazowej aplikacji.

Krem czy serum najlepiej nałożyć na noc zabezpieczając stopy bawełnianymi skarpetkami. Pomogą one we wchłonięciu kosmetyku w skórę.

3. Zadbaj o paznokcie

Najlepszym sposobem na skracanie paznokci jest używanie pilniczka, który nie powoduje niszczenia struktury płytki. Piłowane raz na tydzień paznokcie nie powinny sprawiać nam większych problemów. Jednak, jeśli użycie pilnika jest z jakichś powodów nieskuteczne, pamiętajmy, aby wybierać cążki z zaokrągloną powierzchnią tnącą, która powoduje mniej szkód.

Niezależnie od użytego narzędzia, musimy pamiętać, aby paznokieć wystawał nieco poza opuszek, gdyż ta jego część ma na celu chronić nasze palce przed urazami. Paznokieć delikatnie zaokrąglamy, spiłowując nieco również boki. Uwagę należy zwrócić, aby boki nie były wycięte, czy spiłowane zbyt drastycznie, gdyż może to potem skutkować zniekształceniem płytki paznokcia i dalej jego bolesne wrastanie. Jeśli nie jesteśmy w stanie wykonać pedicure’u prawidłowo, oddajmy się ręce wykwalifikowanej kosmetyczki, która wykona zabieg szybko, używając fachowych narzędzi, jak np. frezarka, zapewniając nam dodatkową chwilę relaksu.

4. W razie potrzeby, zwróć się do specjalisty

Są problemy, z którymi nie jesteśmy sobie poradzić sami, czy przy pomocy standardach zabiegów kosmetycznych. Wtedy to przychodzi pora, aby udać się po poradę do specjalisty. Co powinno nas zaniepokoić: pojawiające paznokciach się wyraźne zmiany, przebarwienia, zmiany w strukturze, bolesność, deformacja układu kostno-stawowego. Wskazaniem jest również cały zespół dolegliwości, takich odciski, modzele, pękające pięty, kurzajki, grzybica czy wrastające paznokcie, haluksy, palce młoteczkowate itp. Z problemami tego typu pomoże nam się uporać wykwalifikowany podolog. Pierwsza wizyta w gabinecie rozpoczyna się szczegółowym wywiadem oraz oceną stanu stóp. Po niej podolog wdroży odpowiedni program profilaktyczny i naprawczy, a jeśli będzie trzeba, skieruje nas do właściwej specjalizacji lekarza. Dzięki holistycznej opiece podolog jest w stanie zaradzić wielu uprzykrzającym życie dolegliwościom. Dlatego warto udać się do gabinetu już przy pierwszych oznakach zmian, aby zapobiec rozwojowi choroby.

Prawidłowa i konsekwentna pielęgnacja stóp jest istotna nie tylko ze względów estetycznych. Wiążą się nią również istotne aspekty zdrowotne. Nie bójmy się zatem udać na konsultacje to specjalisty podologa, czy kosmetologa. Dbajmy też kompleksowo o nasze stopy i paznokcie w domu, pamiętając jednocześnie o doborze wygodnego, oddychającego obuwia. Nasze piękne stopy z radością powitają wtedy ciepłe dni i lekkie sandałki.